Nepredvidive vremenske promene obeležile leto u Srbiji: Superćelijske oluje uzrokovale štete i nepogode
Leto ove godine u Srbiji je obeleženo izuzetno promenljivim vremenskim uslovima. Tokom toplotnih talasa, temperature su često dostizale čak 39°C. Međutim, nakon ovih vrućih dana, dolazilo je do naglih promena vremena praćenih obilnim pljuskovima i snažnim grmljavinama.
Tokom jula, Srbija je nekoliko puta bila pogođena snažnim olujama i nepogodama, uključujući i grad koji je praćen olujnim vetrom brzinom preko 100 km/h. Tokom ovog perioda, formirale su se snažne superćelijske oluje koje su ponekad prelazile više od 1000 kilometara, putujući od Austrije i Slovenije preko Hrvatske i Srbije, pa dalje na istok. U više navrata, region Vojvodine, posebno Bačka i Srem, bili su direktno pogođeni, a gradovi kao što su Novi Sad i Bačka Palanka pretrpeli su velike štete.
Superćelijske oluje donosile su uraganske vetrove sa brzinama preko 180 km/h, uništavajući objekte, oštećujući krovove, vozila i šume. Nažalost, dogodile su se i žrtve. Čak i početak avgusta nije donosio olakšanje, jer su snažne grmljavinske oluje i dalje zahvatale Srbiju. Poslednja superćelijska oluja pogodila je Beograd, praćena jakim gradom.
Međutim, dobra vest je da se od danas očekuje stabilizacija vremenskih uslova. U narednih desetak dana, Srbija može očekivati stabilno, sunčano vreme koje će postepeno postajati sve toplije. Sledeće nedelje se očekuje toplotni talas, sa temperaturama koje bi mogle preći 35°C, a tokom pojedinih dana čak doseći i 40°C.
Za sada, najmanje do 20-22. avgusta, područje Srbije neće biti u opasnosti od snažnih oluja. Nakon vrućih toplotnih talasa, često se stvaraju idealni uslovi za prodor hladnog vazduha, što može dovesti do razvoja jakih grmljavinskih oluja, pa čak i superćelijskih oluja.
Ovog leta, Srbija se suočila sa širokim spektrom vremenskih izazova, a reakcija prirode nam pokazuje koliko promenljivo i nepredvidivo vreme može biti.