Rast "neregulisanog" tržišta nekretnina otkriva novi pejzaž u Srbiji
Nepredvidiv rast "neregulisanog" tržišta nekretnina označava duboku promenu u pejzažu nekretnina u Srbiji. Dok se broj prodanih nekretnina smanjuje drugo tromesečje zaredom, pokazuje se da ovo smanjenje nije ravnomerno raspoređeno po celom tržištu. Republički geodetski zavod (RGZ) beleži trend pada prodaje stanova u korak sa brojem izdatih građevinskih dozvola, nagovestivši mogući kraj nekontrolisanog rasta i cenovnog širenja.
Međutim, paradoksalno, ovaj trend opadanja tržišta, koji stručnjaci smatraju "normalizacijom", ne obuhvata sve segmente podjednako. Izveštaji o "delimično regulisanom sistemu tržišta nepokretnosti" pružaju uvid u ovu novu dinamiku. Ovi podaci, prvobitno objavljeni za period 2019-2023. godine, sada su dopunjeni novim informacijama.
"Siva zona" predstavlja deo tržišta gde pravne procedure nisu potpuno usklađene sa propisima, što često rezultira nepotpunim dokumentacijama, nejasnim pravima vlasništva i rizikom prevare za kupce. U drugom kvartalu 2023. godine, zabeleženo je 4.732 ugovora o kupoprodaji na ovom "delimično regulisanom" tržištu, sa vrednošću nekretnina od 568 miliona evra. Iako ovaj broj ukazuje na pad u odnosu na prethodnu godinu, učešće ovog segmenta na celokupnom tržištu je poraslo.
Učešće "neregulisanog" tržišta u celokupnom broju transakcija je poraslo na 16%, dok je udeo u vrednosti porastao na 34%. U Beogradu, ova "siva zona" čak zauzima gotovo polovinu tržišta sa udelom od 46% u vrednosti transakcija.
Ovi podaci podsećaju nas na kompleksne izazove i rizike koji prate rast "neregulisanog" tržišta nekretnina. Iako cene mogu biti privlačnije, nedostatak pravne sigurnosti i potencijalni problemi u vezi sa dokumentacijom čine ovu vrstu kupovine nekretnina rizičnom.
Ovaj trend takođe odražava teži pristup kreditima, što dodatno otežava pristup "regularnom" tržištu nekretnina. Samo sedam odsto transakcija u drugom kvartalu 2023. godine je plaćeno uz pomoć kredita, dok se kod kupovine stanova taj broj penje na 16%. Ovi podaci pokazuju promene u ponašanju kupaca i njihovoj sposobnosti da se nose sa sve zahtevnijim uslovima na tržištu nekretnina.