Da li je Kina rizik za tržište državnih obveznica? Možda ne
Prema izveštaju na ForexLive, postoji pitanje da li problemi u kineskoj ekonomiji mogu izazvati dugotrajnu prodaju državnih obveznica. Iako je poslednji pad obveznica bio usklađen sa pogoršanjem situacije u Kini i intervencijama u vezi sa juanom, neki analitičari, uključujući one iz BMO (Bank of Montreal), jedne od najvećih banaka u Kanadi, smatraju da Kina verovatno neće imati dugotrajni efekat, iako trenutno može imati preveliki uticaj.
Postoje dva glavna razloga za skepticizam u vezi sa tim da će protoci povezani sa kontrolom valute biti dovoljni da preoblikuju pejzaž kamatnih stopa. Prvo je istorijski presedan i prethodno iznete opservacije da, u svetu u kojem Kina usporava, globalna perspektiva se smanjuje, a taj impuls je više nego dovoljan da preplavi uticaj specifičnog odliva iz Kine. Drugo je evolucija kineskih državnih obveznica, kako apsolutno, tako i kao deo ukupnog tržišta državnih obveznica. Prema podacima TIC-a (Treasury International Capital), koji prate strane kupovine američkih hartija od vrednosti, kineske državne obveznice su pale sa 1,3 triliona dolara u 2014. godini na 835 milijardi dolara u junu, što je najniže od maja 2009. godine. U isto vreme, tržišni dug je porastao za 19,3 triliona dolara, što je smanjilo kineske obveznice kao procenat ukupnog tržišta sa 14,0% na samo 3,4%.
Jedan aspekt tržišta koji će videti veći uticaj od kineskog razvoja tokom poslednje decenije biće tržišta roba i potražnja od kineske ekonomije koja je 2,5 puta veća nego što je bila krajem 2009. godine.
Bez obzira na izvor prodaje obveznica, ona se smanjila, sa prinose od 10 godina koji su pali za 1,2 bps (baznih poena) na 4,33% i 30-godišnjim prinose koji su pali za 4,6 bps. Bazni poen je jedinica za izražavanje razlike u kamatnim stopama i drugim postotcima.