Kako povećanje kamatnih stopa kontroliše inflaciju?
Kada centralne banke povećavaju kamatne stope, uticaj se oseća širom sveta. Ali zašto to centralne banke rade?
Važnost kamatnih stopa
Kamatne stope su osnovni alat koji centralne banke koriste za kontrolu inflacije. Kada se kamatne stope povećavaju, to može dovesti do većih troškova zaduživanja, smanjenja potrošačkog poverenja, manje radnih mesta i nižih cena akcija.
Uticaj na potrošače
Povećane kamatne stope mogu dovesti do manje raspoloživog novca za trošenje na druge stvari. Na primer, osoba sa varijabilnom hipotekom može otkriti da su njene mesečne otplate porasle, ostavljajući joj manje novca za druge troškove.
Uticaj na preduzeća
Kada kamatne stope porastu, preduzećima može biti skuplje da se zaduže i ulažu. Na primer, kompanija koja je planirala proširenje može odlučiti da odloži ili čak otkaže projekat zbog povećanih troškova finansiranja.
Rizici povećanja kamatnih stopa
U 1981. godini, Federalna rezerva je dozvolila da kamatne stope porastu na 19% kako bi suzbila inflaciju. Međutim, to je dovelo do široke ekonomske krize. Na primer, mnoge kompanije su bankrotirale zbog visokih troškova zaduživanja.
Kako kamatne stope utiču na inflaciju
Inflacija koja ostaje visoka predugo može dovesti do viših cena i plata. Na primer, ako cene nafte rastu, to može dovesti do povećanja cena proizvoda širom ekonomije.
Centralne banke i inflacija
Centralne banke su svesne ovih izazova i uzimaju ih u obzir prilikom postavljanja kamatnih stopa. Na primer, ako centralna banka predviđa da će inflacija rasti, može odlučiti da poveća kamatne stope kako bi je suzbila.
Iako povećanje kamatnih stopa može izazvati ekonomske padove, centralne banke tvrde da je to neophodno za kontrolu inflacije na duže staze.