Trgovinske marže i inflacija u fokusu: Da li su visoke marže krivci za poskupljenje?
Trgovinske marže pod lupom,inflacija izaziva zabrinutost u Srbiji
Pored energetskih cena i troškova hrane, visoke trgovinske marže postaju sve više tema razgovora u vezi s inflacijom u Srbiji. Iako se marže razlikuju od prodavnice do prodavnice, u proseku iznose oko 15 odsto, prema informacijama Privredne komore.
Dok se razmatra moguće smanjenje marži za određene proizvode, stručnjaci upozoravaju da bi administrativne mere mogle doneti olakšanje samo na kratke staze. Guvernerka Narodne banke Srbije, Jorgovanka Tabaković, ističe da inflacija ne bira svoje žrtve, te da je važno da se svi zajedno i organizovano bore protiv nje.
"Inflacija je gubitak za sve nas i zato protiv inflacije moramo da se borimo svi i organizovano", poručuje Tabakovićeva, istovremeno kritikujući velike trgovinske lance.
Prema izjavama guvernerke, trgovinske marže su sada veće za 36 odsto u odnosu na 2019. godinu, dok su profiti trgovaca takođe porasli. To nije prvo upozorenje koje dolazi iz Narodne banke. Ministar trgovine, Tomislav Momirović, ima drugačiju računicu.
"Dubinskom analizom Republičkog zavoda za statistiku, videli smo da marže u trgovinskim lancima nisu tako velike, a profitna stopa je relativno niska. Država ne sme da se bavi kontrolom marži u otvorenim tržišnim privredama. Lepo zvuči kada se kaže da će se smanjiti marže, ali to je populizam i ne sme da se radi, jer je dugoročno štetno za sve građane", navodi Momirović.
Dok predstavnici trgovinskih lanaca izbegavaju javne nastupe, oni koji ih zastupaju priznaju da veći deo tereta inflacije snosi stanovništvo. To se vidi i kroz pad kupovne moći, što je dovelo do smanjenja prometa, kako ističu u Privrednoj komori, za sedam odsto u poslednjih godinu dana.
"Jedan deo tereta svakako treba da padne i na državu, naravno, država to i čini time što podstiče privrednu aktivnost i obezbeđuje podsticaje, ali je činjenica da ne sme da padne samo na jednu stranu, jer će doći do disbalansa i mogućeg deficita određenih roba na tržištu, a svakako je moguća i dugoročna šteta po privredu", napominje Bojan Stanić iz Privredne komore Srbije.
Osim apela za smanjenje marži, čuje se i zabrinutost zbog fer konkurencije jer su maloprodajne cene u najvećim lancima slične. Zbog toga, ali i zbog poskupljenja, tržište osnovnih prehrambenih proizvoda je pod lupom Komisije za zaštitu konkurencije.