Minimalna cena rada: Pregovori i očekivanja sindikata u Srbiji
Pregovori o utvrđivanju minimalne cene rada, koju prima oko 400.000 radnika u Srbiji, zvanično su otpočeli danas, s ciljem da se utvrdi iznos koji će radnici za najjednostavnije poslove primati u 2024. godini. Dva reprezentativna sindikata, UGS "Nezavisnost" i Savez samostalnih sindikata Srbije (SSSS), složni su u stavu da nema dogovora dok se minimalac prvo ne poveća za preostale mesece ove godine, pre nego što se otpočne sa pregovorima za narednu godinu.
Iako su sindikati izneli ovaj predlog, do sada nisu dobili podršku ostalih socijalnih partnera, uključujući predstavnike Ministarstva finansija i poslodavaca. Predsednik Aleksandar Vučić je nedavno najavio da će minimalna cena rada od Nove godine iznositi 400 evra mesečno.
Zoran Mihajlović iz SSSS ističe: "Insistiramo da se završe pregovori iz juna pošto je došlo do velikog skoka cena osnovnih životnih namirnica i neophodno je najpre vanredno usklađivanje minimalne zarade. Za nas ta runda još nije završena. Zato neće biti nikakvog pregovaranja o narednoj godini dok ne utvrdimo šta je sa našim prethodnim zahtevom."
Prema sindikalnoj računici, zaposleni u Srbiji koji primaju minimalnu zaradu su u prvih pet meseci u minusu za 54.600 dinara, s obzirom na to da su troškovi minimalne potrošačke korpe veći od primanja.
Iz Vlade Srbije su najavili da će do kraja 2023. doneti odluku da se minimalna zarada od 1. januara 2024. izjednači sa minimalnom potrošačkom korpom. S druge strane, Unija poslodavaca Srbije smatra da rast minimalne zarade treba pratiti inflacija, te tvrde da je vanredno povećanje na 50.000 dinara već odbijeno.
Predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata Srbije, Ranka Savić, podržava vanredno usklađivanje, ali izražava skepsu prema pritisku na Vladu i poslodavce. Ona smatra da svi sindikati moraju zajedno dogovoriti strategiju kako bi pritisnuli socijalne partnere.
Savićeva ističe: "Svi sindikati zajedno moraju da se dogovore najpre o strategiji kako da se pritisnu ostali socijalni partneri. Mislim da je izjavom predsednika Vučića već odlučeno koliki će biti minimalac i ne vidim razlog za pregovaranje. Smatram da treba izaći iz Socijalno ekonomskog saveza i pokazati svoj stav."
Unatoč kritikama, sindikati su suočeni s dilemom da izlazak iz Socijalno ekonomskog saveza znači gubitak privilegija. Predstavnica ASNS-a tvrdi da članovi ovog tela, kao apanažu, mesečno dobijaju prosečnu zaradu na nivou republike.
Očekuje se da će se u narednih mesec dana doneti odluka o minimalnoj ceni rada za 2024. godinu, no put do postizanja konačnog dogovora ostaje izazovan i ispunjen različitim interesima sindikata, poslodavaca i države.