Pan Gongsheng imenovan za novog guvernera Narodne banke Kine, suočenje sa ekonomskim izazovima!
Kina je imenovala Pana Gongshenga za novog guvernera svoje centralne banke, Narodne banke Kine (PBOC), dok zemlja nastavlja da se suočava sa ozbiljnim ekonomskim izazovima nakon pandemije koronavirusa.
Ovaj 60-godišnjak preuzima funkciju guvernera nakon što se zemlja suočava sa usporavanjem rasta, krizom na tržištu nekretnina i rekordno visokom nezaposlenošću mladih.
Pan Gongsheng preuzima mesto od Yija Ganga, koji je bio na čelu PBOC-a od 2018. godine.
Analitičari kažu da promocija Pana Gongshenga, koji nije blizak saveznik predsednika Xija Jinpinga, ukazuje na priznanje vlade da je potrebno iskusno ekonomsko vođstvo u kriznom upravljanju kako bi se zemlja izvukla iz ekonomskih problema.
Guverner PBOC-a je jedna od najistaknutijih figura u kineskom finansijskom sistemu. Međutim, u poređenju sa liderima mnogih centralnih banaka u drugim velikim ekonomijama, ovaj guverner ima ograničena ovlašćenja jer je pod kontrolom vladajuće Komunističke partije.
Kineska Komunistička partija je u oktobru izvršila restrukturiranje svojih lidera kako bi se suočila sa ekonomskim izazovima nakon pandemije.
Postalo je očigledno da će Yi napustiti funkciju guvernera kada je izbačen iz centralnog komiteta stranke i kada je bio blizu zvanične penzionerske starosne granice od 65 godina za visoke zvaničnike.
Međutim, analitičar Andy Chen iz konsultantske kuće Trivium China rekao je da tada Pan Gongsheng nije delovao kao budući guverner PBOC-a.
Chen je rekao BBC-u da kineska vlada izgleda da je prepoznala da "nema širok krug dobro obučenih finansijskih tehnokrata".
"Pan je poznat kao kompetentan, vešt i otvoren tehnokrata, koji neće oklevati da gura predloge politika do samog vrha kineskog aparata za donošenje politika tokom krize", dodao je Chen.
Pan Gongsheng je od 2012. godine bio zamenik guvernera PBOC-a. 2016. godine je postavljen za administratora Državne administracije za devizne rezerve, kako bi upravljao inostranim rezervama zemlje od oko 3,2 biliona dolara.
Ranije ovog meseca imenovan je za partijskog šefa centralne banke, što ga je postavilo da bude njen sledeći guverner.
Pan je doktorirao ekonomiju na Renmin univerzitetu Kine 1993. godine.
Nakon toga bio je gostujući naučnik na Kembridž univerzitetu, kao i studiranje na Harvardovom univerzitetu za vladu.
U Kini se Pan proslavio uspešnim radom u državnim bankama. Takođe mu se pripisuje pomoć u upravljanju krizom valute 2016. godine.
Tokom svog mandata u centralnoj banci, Pan je pooštrio pravila oko spekulacija na tržištu nekretnina i upozorio na nadolazeću nekretninsku balon koja sada šteti kineskoj ekonomiji.
Njegovo imenovanje za najvišu funkciju u PBOC-u deo je šire reorganizacije u ekonomskom vođstvu Kine.
U martu je Li Hefeng, dugogodišnji saveznik predsednika Xija Jinpinga, postavljen za odgovornog za celokupnu ekonomsku politiku Kine. Tada je ovo imenovanje viđeno kao odraz predsednikove želje da održi čvrstu kontrolu nad ekonomijom zemlje.
Do sada je političko rukovodstvo Kine pažljivo umanjivalo ozbiljnost ekonomskih izazova zemlje, a mere za stimulisanje ekonomije su bile ograničene.
"Pan ima reputaciju regulisanja i usklađenosti. On je svestan o sadržavanju finansijskih rizika", rekla je Dan Wang, glavni ekonomista u Hang Seng Bank China, za BBC.
"Nemam sumnje da će monetarna politika imati značajan zaokret u narednim mesecima. Održavanje ekonomske stabilnosti i dalje je ključno. Videćemo više ekspanzionističke monetarne politike, ali neće biti preterano agresivna."