Skandalozna rasipnost u rekonstrukciji bazena Tašmajdan: 4 miliona evra potrošena na promenu dubine
Pre četiri godine, bazen Tašmajdan u Beogradu prošao je rekonstrukciju koja je koštala 2,4 miliona evra. Međutim, uprkos toj skupoj intervenciji, planirana su nova sredstva u vrednosti od dodatnih 2 miliona evra za ponovne radove na istom bazenu. Celokupna situacija izaziva ogorčenje i sumnje javnosti, jer su promene u rekonstrukciji bazena duboko nejasne i bespotrebno skupocene.
Prilikom prve rekonstrukcije, dubina bazena je smanjena zbog navodnih svetskih standarda. Direktor bazena u to vreme bio je Milan Novović, koji je ubrzo nakon toga napredovao na bolju poziciju u odboru direktora preduzeća "Infrastruktura železnice Srbije". Ova promocija Novovića i njegov prelazak na višu funkciju izazvali su sumnje u pravilnost i motivaciju iza te odluke.
Rekonstrukcija je trajala od 2019. do 2020. godine, a bila je nazvana "najvećom i najtemeljitijom" od kada je bazen Tašmajdan izgrađen. Međutim, već tada je bilo nesuglasica oko smanjenja dubine bazena na svega 2 metra. Sada, četiri godine kasnije, planira se ponovno povećanje dubine bazena, što izaziva pitanja o opravdanosti i efikasnosti prvobitne rekonstrukcije.
Način na koji je Milan Novović došao na poziciju direktora bazena takođe je izazvao kontroverze, jer je prethodni direktor, Goran Šormaz, smenjen bez objašnjenja. Novović je bio na čelu "Tašmajdana" gotovo 10 godina, a postavljen je na tu funkciju 2013. godine, tačno godinu dana nakon što su naprednjaci preuzeli vlast.
Sada se raspisuje tender za novu rekonstrukciju bazena i bazenske tehnike, a kao glavni razlog navodi se to što smanjena dubina bazena ne ispunjava uslove za održavanje međunarodnih takmičenja u vodenim sportovima, prema FINA standardima. Ova kontradiktorna situacija izaziva smeh i kritike, jer je očigledno da su postojali standardi za bazen koji nisu poštovani prilikom prvobitne rekonstrukcije.
Ovakvo ponašanje vlasti izaziva opravdano nezadovoljstvo i gnev građana, jer su novac poreskih obveznika trošili neozbiljno i nestručno. U zvaničnoj biografiji Milana Novovića vidi se da je diplomirani inženjer poslovne informacije, ali postavljanje na tako važnu poziciju u bazenu izaziva pitanja o kvalifikacijama i sposobnostima za upravljanje ovako značajnim projektom.
Iako su standardi za bazene jasni i postojani, vlast je odlučila da za četiri godine potroši ukupno 4 miliona evra kako bi najpre smanjila, a potom povećala dubinu bazena Tašmajdan. Ovo trošenje novca građana izgleda kao scena iz Montipajtonovske serije, ali je preskupo i neshvatljivo. Nepotrebno rasipanje resursa i neozbiljnost vlasti ostavljaju gorak ukus u ustima građana.
Nikola Jovanović, direktor Centra za lokalnu samoupravu, opisuje rekonstrukciju bazena "Tašmajdan" kao primer radova kojih bi se postideo i Del Boj iz serije "Mućke". On ironično komentariše postupke vlasti, gde su odluke koje ne prate jasne standarde dovodile do ogromnih troškova za građane.
Na kraju, postavlja se pitanje ko je odgovoran za ovakvu neracionalnu potrošnju novca i neozbiljnost u planiranju i izvođenju ovako značajnih projekata. Javni novac mora biti korišćen odgovorno i transparentno, a ovakvi skandali samo povećavaju nepoverenje građana prema vlasti.