Škaljarski klan preuzima primat nad Kavačkim klanom u Balkanskom podzemlju
U duboko ukorenjenom sukobu između kavačkog i škaljarskog klana, dva rivalna kriminalna udruženja sa Balkana, događaju se značajne promene. Prema analizi Globalne inicijative za borbu protiv organizovanog kriminala, iako je kavački klan brojčano jači, škaljarski klan je stekao prevlast u podzemlju.
Do 2020. godine, kavački klan je dominirao u ratu kotorskih klanova, poznatom po više od 60 izgubljenih života, i bio je bolje pozicioniran u trgovini kokainom. Međutim, zbog brojnih hapšenja i oslobađanja Luke Bojovića iz zatvora u Španiji, osobe bliske "škaljarcima" preuzimaju primat u ovom rivalstvu.
Iako je vođa škaljarskog klana, Jovan Vukotić, ubijen 2022. godine u Istanbulu, snaga se pomerila u njihovu korist zbog hapšenja članova kavačkog klana tokom 2021. i 2022. godine. Takođe, međunarodne poternice su izdate za osobom za koju se veruje da je vođa kavačkog klana. Suđenja pripadnicima kavačkog klana u Srbiji, Crnoj Gori i Sloveniji oslabila su njihov položaj u očima pravosudnih organa i carine.
U međuvremenu, osobe za koje se veruje da su bliski saradnici škaljarskog klana, kao što su Filip Korać i Luka Bojović, više nisu u zatvoru. Brat ubijenog vođe škaljarskog klana, Igor Vukotić, i dalje izbegava pravdu uprkos tome što je izdata poternica za njim 2018. godine.
Sukobi i krvavi obračuni između ova dva klana započeli su 2015. godine ubistvom Gorana Radomana u Beogradu. Iako su sukobi oslabili oba klana, trgovina kokainom ostaje njihova "zlatna karta". Oba klana su svesna profitabilnosti ovog posla i nastaviće ga iz više razloga, uključujući rastuću ponudu i potražnju za kokainom.
S obzirom na trenutnu situaciju, škaljarski klan preuzima prednost, iako su tokom sukoba pretrpeli više gubitaka i suočavaju se sa međunarodnim poternicama. Oba klana, kavački i škaljarski, imaju veliki broj članova, oko 105 i 140 respektivno. Uprkos izgubljenim resursima, oni će pokušati da ih nadoknade kroz nova partnerstva s drugim kriminalnim grupama ili čak unutar sopstvenih redova.
Analitičari procenjuju da su vodeći članovi ovih klanova sada van Balkana, ali će sukobi nastaviti. Pomirenje nakon sedam godina sukoba je malo verovatno, posebno s obzirom na to da su neka od ubistava počinjena pred članovima porodice. Nijedna strana nije dovoljno moćna da stvori trajni mir između klanova, pa će sukobi ostati prisutni. Međutim, broj ubistava se neće značajno povećavati zbog troškova koji su uključeni u ciljana plaćena ubistva rivala, koji iznose više od milion evra.
Ovaj dugotrajni sukob između kavačkog i škaljarskog klana ostaje značajan izazov za balkanske vlasti i bezbednosne agencije koje se bore protiv organizovanog kriminala. S obzirom na međunarodni karakter ovih klanova, rešavanje ovog problema zahteva saradnju između država i agencija širom sveta.