Kriminal i izazovi: Srbi na Malti u vrtlogu incidenata
Maltu i Srbiju deli svega 1100 kilometara vazdušnom linijom, a putovanje avionom traje samo dva sata. Osim blizine, Malta nudi predivne plaže i razvijen turizam koji otvara mnogo sezonskih radnih prilika.
Pre pandemije korona virusa, Malta je bila poznata po mesečnim primanjima od 1000 do 2000 evra i povoljnijim troškovima života. Međutim, poslednjih godina, cene su značajno porasle, dok su plate ostale relativno nepromenjene.
Veći broj Srba na Malti obavlja poslove u ugostiteljstvu, kao konobari ili radnici u kuhinji, dok je stanovanje često organizovano u grupama ili parovima zbog visokih stambenih troškova za pojedinca.
Značajan broj Maltežana srpskog porekla omogućava ljudima da žive i rade na Malti iako ne govore malteški ili engleski jezik. Ovde će često čuti rečenice kao što su "vi ste naši" i "kako je". Ova zajednička podrška i osećaj pripadnosti privlače Srbe, a pomoć od strane sugrađana čini život u ovoj zemlji sigurnijim.
U proteklim godinama, Malta, mala ostrvska država, postala je utočište za mnoge srpske državljane, kako onih koji su došli u potrazi za boljim životom, tako i za one čije su namere sumnjive. Ova destinacija je, sa svojom razvijenom turističkom industrijom, engleskim jezikom i prisustvom srpske zajednice, postala privlačna ne samo za legalne poslove već i za razne kriminalne aktivnosti.
Poslednjih meseci, naslovi u crnoj hronici Malte sve češće uključuju srpske državljane kao aktere različitih incidenata, a njihove priče sve više zaslužuju da se nađu u rubrici "verovali ili ne".
Pljačka koja je završila neočekivanim okretom
Najnoviji događaj u nizu takvih priča bio je slučaj pljačke izvršen od strane Srbina na Malti. Viktor M. (39), državljanin Srbije, upao je u kuću sa namerom da je opljačka. Međutim, pljačka nije išla prema planu, jer ga je domaćin, Pašalino Č. (43), zaustavio tako što ga je ujeo za nos. Borba koja je usledila rezultirala je time da je Viktor M. zadobio ozbiljne povrede, uključujući deo nosa koji mu je odgrizao Pašalino.
Viktor M. je optužen za nošenje vatrenog oružja prilikom izvršenja krivičnog dela protiv osobe, tešku krađu u pokušaju, povredu tuđe imovine, vređanje i pretnju i kršenje prethodnih uslova za jemstvo.
Mračne sudbine srpskih kriminalaca na Malti
Međutim, ovo nije prvi put da su se srpski državljani našli u središtu kriminalnih događaja na Malti. Prisutnost srpskih navijačkih grupa kao što su "Grobari Malta" ukazuje na prisustvo organizovane kriminalne aktivnosti. Slučaj ubistva Huga Hetkutija, poznatog malteškog biznismena, koje je počinio Srbin Bojan Čmelik, samo je jedan od mnogih događaja koji su uzdrmali Maltu.
Tu su i slučajevi nasilja i krvoprolića. Dragan Kristić (27) iz Grocke ubijen je ubodom nožem u srce od strane bugarskog državljanina u Malti. Mladić je ubijen tokom zabave, a incident je izazvala glasna muzika na koju je vlasnik stana reagovao pretnjama isključenjem struje, što je eskaliralo u tragediju.
Sumnjivi identiteti i pljačke
Takođe, srpski državljani su ponekad uključeni u razne prevare i pljačke. Milica K. (29), državljanka Francuske, zajedno sa srpskim državljanima Viktorom M. (39) i Vladimirom P. (26), bila je uhapšena pod sumnjom da je učestvovala u oružanoj pljački. Uhapšena grupa se sumnjičila da je izvršila pljačku u stanu Holanđanina, pri čemu su lopovi vezali i pretukli svoje žrtve.
Izazov za Malteške vlasti
Prisustvo srpskih državljana u raznim kriminalnim događajima na Malti postalo je izazov za malteške vlasti. Ova mala država suočava se sa potrebom da se nosi sa kriminalnim aktivnostima i da održava svoju reputaciju kao turističke destinacije.
Ukupno gledano, srpski državljani na Malti su postali deo složene slike kriminala, incidenata i nezakonitih poslova. Ova situacija zahteva pažnju kako lokalnih vlasti, tako i srpskih zajednica, kako bi se osigurala sigurnost i integritet društva na ovom ostrvu.