Francuska poslanica Jael Menaš podržava ulazak Srbije u EU, ali uz očuvanje Kosova kao dela Srbije
Jael Menaš, predsednica parlamentarne grupe francusko-srpskog prijateljstva i poslanica francuske stranke Nacionalno okupljanje, nedavno je izrazila svoju podršku ulasku Srbije u Evropsku uniju (EU), ali uz zadržavanje Kosova kao dela Srbije. U intervjuu za dnevni list Politika, Menaš je istakla da njen pokret ima čvrst stav o nerazdvojivosti Srbije i Kosova.
"Podržavamo ulazak Srbije u EU, ali nikako bez Kosova, koje je za nas pokrajina Srbije", rekla je Menaš. Na pitanje o planu predsednika Francuske Emanuela Markona i nemačkog kancelara Olafa Šolca za rešavanje pitanja Kosova, Menaš je izrazila sumnju u efikasnost tog plana, ističući da ne očekuje previše od njega, s obzirom na prethodna neispunjena obećanja i sporazume.
"Znam da je dosta toga potpisano još pre 10 godina i ništa nije poštovano. Ja bih podržala nove planove, ali smatram da mora da se poštuje ono što je obećano pre 10 godina. I lično, ali i kao članica ove stranke, ne očekujem previše od tog plana", rekla je.
Menaš je takođe naglasila da politički odnosi između Srbije i Francuske mogu biti unapređeni i da će se raditi na tome. Istakla je da je Marin le Pen, lider njene stranke, takođe zainteresovan za produbljivanje srpsko-francuskih odnosa.
Uloga predsednika grupe prijateljstva sa Srbijom, kako je objasnila, jeste da jača veze između dve zemlje putem organizacije različitih manifestacija i događaja. Poseban naglasak treba staviti na mlađu populaciju Francuza i srpsku dijasporu kako bi francuska javnost bolje upoznala srpsku kulturu.
Menaš je istakla da održava kontakte sa srpskom dijasporom u Francuskoj i da postoje brojna udruženja u Parizu koja promovišu srpsku kulturu. Takođe je pomenula svoje prisustvo na komemoraciji na srpskom vojničkom groblju u Parizu, izražavajući duboko poštovanje prema srpskim žrtvama.
Njeni stavovi o podršci ulasku Srbije u EU uz očuvanje Kosova kao dela Srbije i zalaganje za unapređenje srpsko-francuskih odnosa predstavljaju važan deo dijaloga o budućnosti Balkana i Evrope.