Širenje Kineskih nuklearnih kapaciteta stavlja fokus na promene u Raketnoj snazi Narodne oslobodilačke armije Kine
Nova promena na čelu Raketne snage Narodne oslobodilačke armije Kine dolazi u vreme kada postoje dokazi o širenju kineskih nuklearnih kapaciteta, što dodatno naglašava važnost ove vojne grane. Do 2016. godine, Raketna snaga bila je poznata kao Druga artiljerijska snaga Narodne oslobodilačke armije.
Satelitske fotografije poslednjih godina pokazuju izgradnju stotina silosa za međukontinentalne balističke rakete u kineskim pustinjama, a Ministarstvo odbrane SAD predviđa eksponencijalni rast broja nuklearnih bojevih glava u arsenalu Pekinga u narednoj deceniji.
Prema izveštaju Ministarstva odbrane SAD iz 2022. godine o vojnom razvoju Kine, do 2035. godine Kina bi mogla da ima oko 1500 nuklearnih bojevih glava, ukoliko nastavi s trenutnim tempom povećanja svoje zalihe nuklearnog oružja.
Ove promene u vođstvu izazivaju zabrinutost kod nekih analitičara zbog nedostatka transparentnosti u vezi sa najnovijim kadrovskim promenama, naročito s obzirom na potrebu za međunarodnom komunikacijom o nuklearnom naoružanju, a u kontekstu trenutnog nedostatka komunikacije na visokom nivou između Kine i Sjedinjenih Američkih Država.
"Dakle, ovo su ljudi koji imaju prst na nuklearnom okidaču. Oni su odgovorni za rukovanje i isporuku kineskog nuklearnog oružja", kaže Drew Thompson, stariji istraživač na Školi za javnu politiku Lee Kuan Yew na Nacionalnom univerzitetu u Singapuru.
"Nedostatak transparentnosti i komunikacije povećava nepoverenje, povećava rizik od nesporazuma i naglašava potrebu za SAD i Kinom da vode autoritativne dijaloge o strateškim nuklearnim dinamikama", dodaje Thompson.
Ova situacija stavlja još veći teret na Raketnu snagu Narodne oslobodilačke armije, s obzirom na njenu ključnu ulogu u upravljanju nuklearnim programima Kine, uključujući nuklearno naoružanje koje se koristi u pretnjama protiv samoupravnog Tajvana. Uzmimo u obzir da ove promene dolaze u vreme kada je međunarodna zajednica posebno osetljiva na pitanja nuklearnog naoružanja i potrebu za transparentnošću i dijalogom između svetskih sila.