Fukušima: Deset Godina od Nuklearne Katastrofe - Hronologija Dogadjaja
Tokom marta 2011. godine, svet je zanemeo gledajući kako se odvija jedna od najvećih nuklearnih katastrofa u istoriji. Deset godina kasnije, vraćamo se unazad da bismo sagledali hronologiju događaja koji su oblikovali sudbinu nuklearne elektrane Fukušima Daiichi i uticali na globalnu percepciju nuklearne energije.
18. mart 2011.: Samo nedelju dana nakon razornog zemljotresa i cunamija, Japanska Agencija za nuklearnu i industrijsku sigurnost podiže nivo krizne pretnje sa nivoa 4 na nivo 5. Ova odluka stavlja Fukušimu na isti nivo ozbiljnosti kao nesreću na Three Mile Islandu 1979. godine.
19. mart: Dok se Fukušima bori sa nuklearnom krizom, Japan se suočava s posledicama cunamija. Pretraga i spašavanje se sprovode širom zemlje. Do tog trenutka, broj žrtava je već premašio 7,000.
21. mart: Crni dim iz reaktora broj 3 dodatno povećava strahovanja. Radnici se evakuišu, a svet sa nestrpljenjem čeka vesti.
24. mart: Uprkos obnovljenoj energiji, nivoi vode u bazenu za potrošeno gorivo u Jedinici 4 su alarmantno niski. Kako bi rešili ovaj problem, 135 metričkih tona morske vode se ispumpava u sistem.
31. mart: Testiranje morske vode blizu elektrane otkriva da sadrži 4,385 puta više radijacije od maksimalno dozvoljenih nivoa. Ovo otkriće izaziva globalnu zabrinutost za morski ekosistem.
April 2011: Tokom aprila, radnici se trude da stabilizuju situaciju, pumpajući hladnu vodu u bazene za potrošeno gorivo. Takođe, postavljena je čelična ograda oko postrojenja kako bi se sprečilo curenje radioaktivnih materija u okean.
6. april: Pukotina od 20 centimetara u Jedinici 2, koja je curila danima, konačno je popravljena. Međutim, nivoi radijacije u komori su i dalje previsoki za ljude, čak i sa zaštitnom opremom.
Maj 2011: Uprkos svim naporima, hlađenje u reaktoru 1 još uvek nije stabilizovano. Situacija je i dalje kritična.
Ova hronologija događaja pruža samo delić onoga što se dogodilo tokom i nakon nuklearne katastrofe u Fukušimi. Deset godina kasnije, posledice ove tragedije i dalje se osećaju, kako u Japanu, tako i širom sveta. Dok se Japan oporavlja i gradi svoju budućnost, lekcije iz Fukušime služe kao opomena o potencijalnim rizicima nuklearne energije.