Kineski nacionalizam izaziva ispadanje Applea iz igre u Kini
Američki tehnološki gigant, Apple, trenutno se suočava sa sve većim izazovima u Kini, ne samo zbog konkurencije već i zbog rastućeg kineskog nacionalizma koji utiče na svakodnevne potrošače da izbegavaju iPhone i druge strane brendove.
Ovo nije prvi put da je Apple osetio uticaj kineskog nacionalizma. Pre gotovo pet godina, kompanija nije ostvarila svoje ciljeve prodaje za iPhone XS i XR, što je delimično bilo posledica slabe potražnje u Kini. Tada je Apple javno optužio trgovinski rat između SAD i Kine za pad prodaje. Interna e-poruka Tim Cook-a, izvršnog direktora Apple-a, takođe je ukazala na rastući kineski nacionalizam i jačanje konkurencije lokalnih rivala kao faktore.
Iako se Apple-ov prihod od prodaje u Kini oporavio 2021. godine, kompanija se suočava sa sve većim vladinim zabranama. Zabranjeno je radnicima u agencijama i državnim kompanijama da koriste iPhone telefone u kancelarijama, što je dovelo do padanja vrednosti Apple-ovih akcija u poslednjim danima i gubitka 190 milijardi dolara na tržišnoj vrednosti kompanije.
Sada se postavlja pitanje da li će Apple ponoviti pad prodaje iz 2019. godine. Američki zakonodavci takođe pooštravaju kontrole dobavljača za Huawei, dok neki pozivaju na potpuno zaustavljanje američkog izvoza u ovu kontroverznu kinesku tehnološku kompaniju.
Ovo "anti-Apple raspoloženje" takođe se širi društvenim medijima u Kini, a postoji čak i spekulacija da China Mobile, vodeći mobilni operater u zemlji, neće nabaviti iPhone 15. Ovo novo kinesko nepoverenje prema Apple-u, u kombinaciji sa sve većim nacionalizmom, može ozbiljno uticati na budućnost Apple-a na kineskom tržištu.