Pljačka na Baker Streetu: Tajanstveni zločin koji je potresao London
1. septembra 1971. godine, u srcu Londona, dogodila se jedna od najpoznatijih pljački u britanskoj istoriji. Na adresi Baker Street, u filijali Lloyds Banke, banda je prokopala tunel dug 40 stopa (12 metara) iz iznajmljene prodavnice koja se nalazila dva vrata dalje, sve do trezora banke. Vrednost ukradene imovine nije poznata, ali se procenjuje da je iznosila između £1.25 miliona i £3 miliona. Policija je uspela da povrati samo £231,000.
Pozadina i planiranje
Pljačka je bila pažljivo planirana od strane Anthonyja Gavina, profesionalnog kriminalca, koji je bio inspirisan pričom Sherlocka Holmesa "The Red-Headed League". Gavin i njegovi saradnici iznajmili su prodavnicu kožne robe "Le Sac", koja se nalazila dva vrata dalje od banke, i koristili su je kao bazu za kopanje tunela tokom vikenda. Jedan član bande koristio je kišobran i raspon svojih ruku da izmeri dimenzije trezora. Nakon nekoliko neuspešnih pokušaja da provali u trezor, banda je koristila gelignite da provali.
Otkriće pljačke
Zanimljivo je da je pljačka otkrivena zahvaljujući Robertu Rowlandsu, amaterskom radio operateru, koji je slučajno presreo radio komunikaciju između članova bande. Pozvao je policiju, koja ga je u početku ignorisala. Međutim, kada je ponovo kontaktirao policiju sa snimljenim razgovorima, shvatili su ozbiljnost situacije i započeli potragu za provalnicima.
Posledice i hapšenje
Policija je brzo pronašla članove bande. Jedan od provalnika, Benjamin Wolfe, potpisao je ugovor o zakupu za "Le Sac" pod svojim pravim imenom, a informatori su pružili informacije koje su vodile do Gavina. Krajem oktobra 1971. godine, policija je uhapsila Wolfea, Gavina, Rega Tuckera i Thomasa Stephensa. Ostali članovi bande nisu uhvaćeni. Gavin, Tucker i Stephens osuđeni su na dvanaest godina zatvora, dok je Wolfe dobio osam godina.
Glasine i nasleđe
Postojale su brojne glasine vezane za ovu pljačku, uključujući priče o kompromitujućim fotografijama princeze Margaret i glumca i kriminalca Johna Bindona. Međutim, nema dokaza koji podržavaju ove tvrdnje. Mnoge od ovih glasina inspirisale su priču za film iz 2008. godine "The Bank Job". Iako su mnogi dokumenti u vezi sa ovom pljačkom objavljeni 2013. godine, oko 800 stranica informacija i dalje je zatvoreno i biće dostupno javnosti tek u januaru 2071. godine.