Tehnologija talasnih konvertora: Budućnost obnovljive energije
Talasi okeana generišu se kada vetar prelazi preko površine okeana. Trenje između vetra i površine okeana uzrokuje prenos energije iz brže pokretnog vazduha na površinski sloj okeana. Razvoj talasa zavisi od dužine okeana, ili "dohvata", preko kojeg vetar duva u konstantnom pravcu. Duži dohvati s većim brzinama vetra proizvode veće talase. Talasi mogu putovati hiljadama kilometara s malim gubitkom energije i mogu se kombinovati s talasima iz oluja i drugih događaja vođenih vetrom da bi stvorili veoma energična mora.
Tehnologije energije talasa, poznate i kao konvertori energije talasa (WECs), direktno hvataju energiju iz površinskog kretanja okeanskih talasa. WECs se mogu postaviti na offshore, nearshore i obalnim lokacijama i namenjeni su da budu modularni i raspoređeni u nizovima. Zbog raznolike prirode talasa u različitim regionima sveta, postoji širok spektar WECs u različitim fazama istraživanja i razvoja.
Neki od tipova WECs uključuju:
Point Absorber: Ekstrahuju energiju kroz relativno kretanje između tela koje se kreće kao odgovor na talasnu silu i fiksnih ili nepokretnih struktura.
Surface Attenuator: Generalno imaju više segmenata povezanih jedan s drugim i orijentisani su paralelno s dolaznim talasima.
Oscillating Water Column: Koriste talasnu akciju da stvore pritisak vazduha u komori, prisiljavajući ga kroz vazdušnu turbinu.
Overtopping Device: Duge strukture koje omogućavaju talasnom kretanju da napuni rezervoar na višem nivou vode od okolnog okeana.
Oscillating Wave Surge Converter: Tipično imaju jedan kraj fiksiran za podstrukturu ili morsko dno, dok je drugi kraj slobodan za kretanje.
Ova tehnologija obećava revoluciju u oblasti obnovljive energije, koristeći prirodnu snagu okeana da proizvede čistu i održivu električnu energiju.