Biden ističe ekonomske uspehe u Mainu dok Trampova optužnica predstoji!
Uvek kada se bivši (i verovatno budući) rival, bivši predsednik Donald Tramp, suoči sa pravnim problemima, sadašnji predsednik Džo Bajden prati ustaljenu rutinu promovisanja svojih dostignuća širom zemlje, istovremeno odbijajući da komentariše dešavanja u sudnicama drugde.
Primer za to je petak, kada će Bajden boraviti u Meneju i tamo promovisati napredak u proizvodnji u jednoj tekstilnoj fabrici u Obrnu, a potom i potpisati izvršnu naredbu kojom će se podsticati američka proizvodnja dobara izumljenih u SAD.
Menej, nekada bogat fabrikama, tekstilnim mlinovima i papirnim fabrikama, doživeo je značajan pad proizvodnje tokom poslednjih nekoliko decenija. Bela kuća je saopštila da je država izgubila više od 42.000 radnih mesta u proizvodnji između 1990. i januara 2021. godine. Od kako je Bajden stupio na funkciju, Menej je stvorio 1.200 novih radnih mesta u proizvodnji - skroman rast, ali predsednik se nada da će ga unaprediti kroz podsticaje i smanjenje birokratskih prepreka.
Ovo je Bajdenova prva poseta Meneju kao predsednika, a planira i da prisustvuje skupom za prikupljanje sredstava za kampanju u Friportu dok je tamo.
Ova poseta dolazi nakon nedelje pozitivnih ekonomskih vesti koje je Bela kuća pripisala predsednikovim odlukama.
Ekonomija je dugo bila "teg" koji je sputavao popularnost predsednika, ali u poslednje vreme su primećeni znakovi poboljšanja, od usporavanja inflacije, zapošljavanja i stabilnog rasta do smanjenja strahova od recesije.
U četvrtak su vladini podaci pokazali da je bruto domaći proizvod, najširi pokazatelj ekonomske aktivnosti, porastao po godišnjoj, sezonski prilagođenoj stopi od 2,4% u periodu od aprila do juna. To je brži tempo od prvog tromesečja i takođe iznad očekivanja ekonomista.
Ostali ekonomski indikatori ovog meseca takođe su doneli dobre vesti za Bajdena. Poverenje potrošača praćeno od strane Univerziteta u Mičigenu poraslo je za 13% u julu, što je drugi uzastopni mesec poboljšanja. Takođe, plate sada rastu brže od cena.
To su sve podaci koje Bela kuća sada prikuplja pod nazivom "Bajdenomika", u nadi da će glasači osetiti poboljšanje ekonomije u sopstvenim životima i pripisati to Bajdenu.
Napor još nije izazvao veliki preokret u Bajdenovoj političkoj sudbini. Ankete i dalje pokazuju da birači ne odobravaju način na koji se predsednik nosi sa ekonomijom, posebno zbog visoke inflacije.
Bajdenov tim priznaje da će vreme biti potrebno da se pozitivni ekonomski pokazatelji prenesu u stvarno poboljšanje života ljudi i politički preokret.
Zato predsednik svake nedelje putuje i govori o svom ekonomskom programu, posebno u državama koje bi mogle odrediti ishod predsedničkih izbora sledeće godine.
Menej je jedna od dve države (pored Nebraske) bez sistema "pobednik uzima sve" za glasačke glasove u elektorskom koledžu. Bajden je osvojio tri od četiri elektorska glasa u državi 2020. godine, ali Tramp je dobio jedan, nakon što je pobedio u konzervativnom drugom okrugu.
U petak će Bajden potpisati izvršnu naredbu kojom će se dati prioritet proizvodnji proizvoda izumljenih u SAD-u, kako bi se obezbedilo da lokalne zajednice imaju koristi od američke inovacije i da snabdevanje ne bude zavisno od strane proizvodnje.
Bajdenova fokusiranost na ekonomiju dolazi u vreme kada Trampa očekuje visoki stepen pravne odgovornosti zbog novih optužbi koje su mu iznete u četvrtak u vezi sa slučajem u kojem se tvrdi da je nesavesno postupao sa klasifikovanim dokumentima kada je napustio funkciju. Takođe, u toku je i druga optužnica koja se tiče njegovih nastojanja da zadrži vlast nakon izbora 2020. godine i njegove uloge u neredima u Kapitolu 6. januara 2021. godine.
U međuvremenu, potpredsednica Kamala Haris boraviće u Ajovi na okruglom stolu o pravima na abortus - protivteža značajnoj republikanskoj večeri u De Moinesu na kojoj će biti prisutan Tramp i drugi republikanski predsednički kandidati.