Eskalacija napetosti: Kina upotrebljava vodeni top u Južnokineskom moru
Kina se suočava s rastućim međunarodnim odzivom nakon što je jedan od njenih brodova obalske straže upotrebio vodeni top protiv filipinskog broda u Južnokineskom moru u subotu. Analitičari kažu da ovaj incident eskalira već napetu situaciju i da bi Sjedinjene Američke Države i njihovi saveznici mogli ubrzati planove za zajedničke patrole u tom području.
Video iz Filipina prikazuje veliki brod kineske obalske straže kako koristi vodeni top protiv mnogo manjeg filipinskog broda koji je pokušavao isporučiti potrepštine garnizonu filipinske mornarice na Shoalu Second Thomas, karakterističnom delu Južnokineskog mora u ekskluzivnoj ekonomskoj zoni Manile. Kina ga naziva Rénái grebenom i takođe tvrdi da je njeno suvereno područje.
Slike Filipinske obalske straže takođe su pokazale da je kineski brod opasno blizu prolazio ispred filipinskih brodova Obalske straže dok su pratili brodove za snabdevanje.
"Filipinska obalska straža (PCG) snažno osuđuje opasne manevre kineske obalske straže (CCG) i nelegalno korišćenje vodenih topova protiv brodova PCG", napisala je PCG u saopštenju koje je podelila na svojoj zvaničnoj Facebook stranici u subotu.
Do nedelje je glavni saveznik Manile, Vašington, osudio kineske akcije i ponovio da će ispoštovati svoje obaveze iz ugovora o međusobnoj odbrani s Filipinima.
"Sjedinjene Američke Države potvrđuju da bi naoružani napad na filipinske javne brodove, avione i oružane snage, uključujući i Obalsku stražu, u Južnokineskom moru, pokrenuo obaveze međusobne odbrane SAD i Filipina prema članu IV Ugovora o međusobnoj odbrani Sjedinjenih Američkih Država i Filipina iz 1951. godine", rekao je portparol Državnog sekretarijata SAD, Matthew Miller, u saopštenju.
Saveznici SAD-a pridružili su se ujedinjenoj fronti s Vašingtonom i Manilom.
https://media.cnn.com/api/v1/images/stellar/prod/230807114402-china-philippines-coast-guard-confrontation.jpg?c=16x9&q=h_720,w_1280,c_fill/f_webp
Australija, Japan i Nemačka su nazvali kineske akcije "opasnim" i "destabilizujućim".
I Ambasada Kanade u Manili je rekla da Ottawa "bezrezervno osuđuje opasne i provokativne akcije Kineske obalske straže".Filipinski predsednik Ferdinand Marcos Jr. je rekao u ponedeljak da je njegov ministar spoljnih poslova predao diplomatsku notu prigovora "uz slike i video zapise o onome što se dogodilo" kineskom ambasadoru u Manili.
U međuvremenu, Ministarstvo spoljnih poslova i oružane snage Filipina održali su zajedničku konferenciju za štampu u kojoj su osudili ono što su nazvali "opasnom i nelegalnom praksom" Kine korišćenja vodenih topova, tvrdeći da je akcija stavila "živote filipinske posade u opasnost kršeći humanitarno i međunarodno pravo".
Dugogodišnji spor
Južnokinesko more je dugo izvor napetosti između Manile i Pekinga.
Peking tvrdi "nesporan suverenitet" nad gotovo celim 1,3 miliona kvadratnih milja Južnokineskog mora, kao i većinu ostrva unutar njega, čak i onih stotinama milja udaljenih od kineskog kopna.
To uključuje Spratlys, koje Peking naziva Nanshas, arhipelag sastavljen od 100 malih ostrva i grebena koje takođe u celini ili delimično tvrde i Filipini, Malezija, Brunej i Tajvan.
Filipini međutim nazivaju to područje Zapadnim Filipinskim morem. Godine 1999. namerno su nasukali vojni transportni brod, BRP Sierra Madre, na Second Thomas Shoalu, upravljaju ga filipinski mornari, kako bi sproveli svoj zahtev za to područje.
Zahtevi Manile podržani su od strane Međunarodnog stalnog arbitražnog suda u Hagu, koji je 2016. godine presudio da Kina nema pravno utemeljenje za tvrdnju da ima istorijska prava nad većinom Južnokineskog mora.