Indijska svemirska misija Chandrayaan-3 uspešno ušla u lunarnu orbitu - Postignut veliki uspeh u istraživanju Meseca
Najnovija misija Indije ka Mesecu, Chandrayaan-3, uspešno je ušla u lunarnu orbitu, saopštila je indijska svemirska agencija.
Svemirsko vozilo sa orbiterom, landerom i roverom lansirano je 14. jula. Planira se da lander i rover slete na površinu Meseca 23. ili 24. avgusta.
Ukoliko sve prođe uspešno, Indija će postati prva zemlja koja će sleteti blizu južnog pola Meseca, koje je slabo istraženo područje.
Biće to tek četvrta zemlja koja je postigla meko sletanje na Mesec, nakon SAD-a, nekadašnjeg Sovjetskog Saveza i Kine.
Nakon što je svemirsko vozilo nešto više od nedelju dana orbitiralo oko Zemlje, juče je poslato u translunarnu orbitu korišćenjem "praćke" manevra.
Chandrayaan-3 je treća misija Indije u programu istraživanja Meseca i očekuje se da će nadograditi uspehe prethodnih misija na Mesecu.
Istorija indijske misije na Mesecu započela je 2008. godine, kada je otkriveno prisustvo molekula vode na njegovoj površini, kao i da Mesec ima atmosferu tokom dnevnih sati.
Chandrayaan-2, koja je takođe uključivala orbiter, lander i rover, lansirana je jula 2019, ali je delimično bila uspešna. Njen orbiter i dalje kruži i proučava Mesec, ali lander i rover nisu uspeli da se meko spuste i srušili su se tokom sletanja.
Šef Indijske svemirske istraživačke organizacije (ISRO), Sreedhara Panicker Somanath, rekao je da su pažljivo proučili podatke o padu i sproveli simulacione vežbe kako bi otklonili probleme i unapredili misiju Chandrayaan-3.
Lander (po imenu Vikram, po osnivaču ISRO-a) ima težinu od oko 1.500kg i nosi u svom stomaku rover težine 26kg, po imenu Pragyaan, što znači "mudrost" na sanskritu.
Nakon što je svemirsko vozilo ušlo u orbitu Meseca, naučnici će postepeno smanjivati brzinu rakete kako bi omogućili meko sletanje za Vikrama.
Kada sleti, rover sa šest točkova će biti otpušten i kretati se po stenama i kraterima površine Meseca, prikupljajući ključne podatke i slike koje će biti poslate na Zemlju na analizu.
"Rover nosi pet instrumenata koji će se fokusirati na otkrivanje fizičkih karakteristika površine Meseca, atmosfere blizu površine i tektonsku aktivnost kako bi se proučilo ono što se dešava ispod površine. Nadam se da ćemo otkriti nešto novo", rekao je gospodin Somanath.
Južni pol Meseca još uvek je uglavnom neistražen - površinska površina koja je tamo u senci je mnogo veća nego severnog pola Meseca, a naučnici tvrde da to znači da postoji mogućnost prisustva vode na područjima koja su trajno u senci.
Indija nije jedina zemlja koja ima interesovanje za Mesec - globalni interes za istraživanje Meseca raste. Naučnici ističu da još ima mnogo toga da se sazna o Mesecu koji je često opisan kao vrata ka dubokom svemiru.