Kineska ekonomija suočava se sa izazovima: Usporavanje rasta i neizmireni dugovi
Kina, koja je decenijama bila motor globalnog ekonomskog rasta, suočava se sa ozbiljnim izazovima koji su iznenadili međunarodne lidere i investitore. Nedavno usporavanje ekonomske aktivnosti u Kini izazvalo je zabrinutost jer se ova druga najveća svetska ekonomija više ne smatra zaštitnikom od slabosti u drugim regionima. Ovaj preokret stavlja Kinu u nezgodan položaj, po prvi put u decenijama, postavljajući je kao problematičnu ekonomiju umesto čvorišta stabilnosti.
Indeks Hang Seng iz Hong Konga pretrpeo je pad od više od 20% od svog vrhunca u januaru, klizajući tako u medveđe tržište. Kineski juan, nacionalna valuta, dosegao je najnižu vrednost u poslednjih 16 godina, što je navelo centralnu banku da interveniše kako bi zaštitila vrednost valute. Banka je postavila znatno viši kurs u odnosu na dolar nego što se procenjuje tržišna vrednost.
Nakon brzog rasta ekonomske aktivnosti na početku godine, nakon ukidanja restrikcija izazvanih pandemijom, ekonomski rast u Kini dramatično je usporio. Ovo usporavanje popraćeno je padom potrošačkih cena, produbljivanjem krize u sektoru nekretnina i opadanjem izvoza. Nezaposlenost među mladima dostigla je alarmantan nivo, do te mere da vlasti nisu više objavljivale podatke o njoj.
Ovaj problem pogoršava činjenica da su velike građevinske kompanije i investicioni sektor suočeni sa neizmirenim dugovima prema investitorima. Ova situacija podstakla je strahovanja da će dalje pogoršanje na tržištu nekretnina izazvati ozbiljne rizike za finansijsku stabilnost.
Nedostatak odlučnih mera za podsticanje domaće potražnje, kao i strahovi od širenja krize, doveli su do novog kruga smanjenih prognoza ekonomske stope rasta. Vodeće investicione banke, uključujući Nomura, Morgan Stanley i Barclays, smanjile su svoje projekcije rasta kineske ekonomije na nivo ispod 5%.
Analitičari UBS-a su u svom istraživačkom izveštaju napisali: "Smanjujemo projekciju rasta stvarnog bruto domaćeg proizvoda Kine... jer se kriza u sektoru nekretnina produbila, spoljna tražnja je dalje oslabila, a podrška politike je bila manja od očekivanja."
Ovo nagoveštava da Kina može ozbiljno zaostati za svojim zvaničnim ciljem rasta od "oko 5,5%", što bi moglo da predstavlja izazov za kinesko rukovodstvo predvođeno predsednikom Si Đinpingom.
Ovaj zaokret predstavlja bitan kontrast u odnosu na period globalne finansijske krize 2008. godine. Tada je Kina iznela najveći paket ekonomske stimulacije na svetu i postala prva velika ekonomija koja je uspela da izađe iz krize. Takođe, ovaj scenario je potpuno drugačiji u poređenju sa početkom pandemije, kada je Kina bila jedina razvijena ekonomija koja je izbegla recesiju.
Ključni izvor problema leži u sektoru nekretnina. Nakon snažnog početka godine, momenatuma je nestalo u aprilu, što je dodatno produbilo krizu. Ovaj sektor suočava se sa problemima, a kompanije kao što je "Country Garden", nekada najveći građevinski gigant u Kini, prestale su da izmiruju svoje obaveze. Takođe, Zhongrong Trust, važna kompanija za upravljanje poverenjem, takođe je suočena sa problemima u vraćanju svojih obaveza.
Ove brige su podstaknute i problemima kompanije "Evergrande" koja je 2021. godine postala poznata po dugovima i označila početak krize u sektoru nekretnina.
Vlasti u Pekingu su preduzele niz mera kako bi podržale tržište nekretnina, ali i dalje se suočavaju sa izazovima u suzbijanju krize. Takođe, problemi se prenose na sektor investicionih poverenja vredan 2,9 biliona dolara. Kompanija Zhongrong Trust nije uspela da izmiri svoje obaveze prema investitorima, čime je dodatno pogoršala situaciju.
Besni demonstranti su čak protestovali ispred kancelarije Zhongrong Trust-a, zahtevajući isplatu sredstava. Ovo ukazuje na rastuće tenzije i zabrinutost u vezi sa ekonomskom stabilnošću.
Ukupno, Kina se suočava sa višestrukim izazovima koji uključuju usporavanje rasta, krizu u sektoru nekretnina i probleme sa neizmirenim dugovima. Ovi problemi predstavljaju ozbiljan test za kinesko rukovodstvo kako bi ponovno uspostavilo ekonomsku stabilnost i povratilo poverenje investitora.