Niger zabranio izvoz urana u Francusku nakon vojnog puča: Evo šta to znači za svetsko tržište!
Vojska Nigera je u globalnom žiži interesovanja od prošlonedeljnog puča u prestonici Niamey-u, kada je prozapadni predsednik Mohamed Bazum svrgnut od strane svoje lične predsedničke garde. Puč u bogatom uranom Nigera, koji čini ključni deo Saharske regije Afrike - pojasa zemlje koji se proteže od Atlantskog okeana do Crvenog mora - izazvao je osudu širom sveta.
Blok zapadnoafričkih lidera zapretio je "intervencijom" ukoliko Mohamed Bazum ne bude vraćen na vlast u roku od nedelju dana, dok su i Francuzi - koji su bili kolonijalna sila u današnjem Nigeru sve do 1960. godine - upozorili na akciju u zemlji ako "Francuska i njeni interesi" u Nigeru budu napadnuti.
Najveću pažnju sada privlače investicije koje su Francuska i Evropska unija uložile u opremanje Nigerove vojske za borbu protiv džihadističkog nasilja u regionu. Ali priča ima još slojeva.
Niger poseduje sedmo najveće svetske rezerve urana. Samo u 2019. godini, proizvedeno je oko 2.982 tona urana u dve operativne rudarske kompanije u zemlji.
Prema izveštajima, trenutna proizvodnja urana odvija se iz otvorenih rudnika SOMAÏR (Société des Mines de l'Aïr), blizu grada Arlit, oko 1.100 km severno od prestonice Niamey.
SOMAÏR je 63,4% u vlasništvu francuske kompanije Orano i 36,66% u vlasništvu Sopamin-a (Société du Patrimoine des Mines du Niger), nigerijske državne kompanije.
Prema podacima Svetske banke, uran je druga najveća izvozna stavka Nigera u monetarnim vrednostima, odmah nakon zlata.
Nigerski puč: Koja je nuklearna pozadina?
Vojni režim u Nigeru, na čelu sa generalom Abdourahamanom Tchianijem, odlučio je da zabrani izvoz urana u Francusku, prema izveštajima više dnevnih novina iz regiona.
Više od 50% uranove rude koja se izvlači iz Nigera koristi se za snabdevanje francuskih nuklearnih elektrana. Oko 24% uvoza urana u Evropsku uniju dolazi iz Niger-a.
Prema podacima Svetske nuklearne asocijacije, Francuska dobija 70% svoje električne energije iz nuklearne energije, dok Evropska unija u celini dobija oko jedne četvrtine svoje električne energije iz nuklearne energije. Polovina nuklearne energije u Evropskoj uniji proizvodi se samo u Francuskoj, prema podacima Svetskih nuklearnih novosti.
Takođe, važno je napomenuti da su cene urana porasle.