Rekordno povišene temperature okeana zabrinjavaju naučnike
Temperature okeana na planeti su ovog tjedna dosegle nove visine, postavljajući novi rekord bez znakova smirivanja.
Prema modernim podacima Copernicus Climate Change Service Europske unije, prosječna globalna površinska temperatura okeana je krajem srpnja dostigla 20,96 Celzijevih stupnjeva (69,7 Fahrenheita), čime je oboren prethodni rekord od 20,95 Celzijevih stupnjeva postavljen 2016. godine. Podaci o temperaturi okeana Copernicusa sežu do 1979. godine.
Znanstvenici upozoravaju da svijet treba biti spreman za daljnje povećanje temperature oceana jer će El Niño - prirodna klimatska fluktuacija koja nastaje u tropskom Pacifičkom oceanu i ima zagrijavajući učinak - dodatno pojačati globalno zagrijavanje uzrokovano ljudskim djelovanjem.
Oceani su trenutno izvan uobičajenih granica, a znanstvenici su zabrinuti
Kaitlin Naughten, oceanografkinja iz Britanskog antarktičkog istraživačkog centra, izjavila je da podaci Copernicusa prikazuju zabrinjavajuću sliku o zdravlju oceana.
"Drugi skupovi podataka mogu dati malo drugačije vrijednosti - na primjer, Nacionalna uprava za oceane i atmosferu SAD-a izvještava da je prošli travanj još uvijek bio vrlo malo topliji nego sada", rekla je za CNN.
Ali ono što je jasno, kaže ona, jest "da su trenutne temperature površine mora iznimno i neobično tople" i da to donosi širok spektar posljedica, "posebno za kompleksne ekosustave poput koraljnih grebena".
Gregory C. Johnson, oceanograf iz Nacionalne uprave za oceane i atmosferu, rekao je da su temperature površine mora ove godine izuzetno visoke. "Ono što vidimo je masovno povećanje. To je oko 15 godina dugogodišnjeg trenda zagrijavanja u jednoj godini", rekao je za CNN.
Toplina bi se mogla dodatno povećati. Površinske temperature obično ostaju visoke od kolovoza do rujna prije nego što počnu opadati, rekao je Johnson. "Ove godine još uvijek ima prostora za toplije temperature površine mora."
Neki toplinski valovi u morima ove godine posebno su šokirali znanstvenike zbog njihove neviđene prirode i štete koju nanose. Toplina oceana može dovesti do masovnog izbjeljivanja koraljnih grebena, kao i smrti drugih morskih organizama i povećanja razine mora.
Na Floridi Keys, toplinski val oceana doveo je do obaranja rekordnih temperatura, "vrućih kada" i do potpunog izbjeljivanja ili smrti brojnih koraljnih grebena.
"Potpuno neviđeni" toplinski val u Sjevernom Atlantiku uz obale Velike Britanije i Irske u lipnju - definiran kao "ekstreman" od strane Nacionalne uprave za oceane i atmosferu - doveo je do temperatura i do 5 Celzijevih stupnjeva (9 Fahrenheit) višim od uobičajenih, što izaziva zabrinutost zbog utjecaja na morski život.
Toplina oceana oko Floride je "neviđena" i znanstvenici upozoravaju na velike posljedice
Samantha Burgess, zamjenica direktora Copernicusa, rekla je da je toplina u Sjevernom Atlantiku zadivljujuća.