Sud u Hong Kongu odbio zahtev vlade za zabranom pesme pro-demokratskog pokreta!
Sud u Hong Kongu odbacio je zahtev vlade da zabrani nezvaničnu himnu pro-demokratskog pokreta na internetu.
Sudija Entoni Čen je presudio da bi odobrenje ove zabrane moglo imati "hladeći efekat" na slobodu govora.
Vlasti su bile iznervirane činjenicom da se pesma "Slava Hong Kongu" često čuje umesto kineske nacionalne himne tokom međunarodnih sportskih događaja.
U poslednjim godinama vlasti su preduzele oštriji stav prema protestima.
Hong Kong je deo Kine, ali ima određeni stepen autonomije od kraja britanske vladavine 1997. godine. Aktivisti tvrde da su demokratske slobode postepeno smanjivane od tada.
Oni kažu da su pokušaji zabrane ove pesme još jedan znak gušenja opozicije prema kineskoj vladi.
Vlasti su mesecima pokušavale da obrišu ili sakriju sve tragove ove pesme na internetu. "Slava Hong Kongu" takođe je zabranjena u školama od 2020. godine.
Vlada Hong Konga je takođe tražila od Google-a da ukloni pesmu ili je postavi niže u rezultatima pretrage, zahtev koji je kompanija redovno odbijala.
Ministar pravde Pol Lam Ting-kvok je u junu zatražio od suda da odobri privremenu zabranu promovisanja, širenja ili izvođenja pesme "sa namerom podsticanja drugih na separatizam ili sa sedicioznim ciljem".
Međutim, sudija je u svojoj odluci napisao: "Verujem da je ometanje slobode izražavanja ovde, posebno prema nevinim trećim stranama, ono što se u javnom pravu naziva 'hladeći efekat'". Nije naveo ko se tačno podrazumeva pod "nevinim trećim stranama".
Protestna pesma je napisana na kantonskom dijalektu tokom masovnih demonstracija 2019. godine i široko je usvojena od strane demonstranata. Uključuje stihove: "Revolicija naših vremena. Nek narod vlada, ponosan i slobodan, sada i zauvek. Slava budi tebi, Hong Kongu".
Kao odgovor na demonstracije, Kina je uvela opsežan zakon o nacionalnoj bezbednosti kako bi vratila stabilnost u grad. Kritičari tvrde da je zakon osmišljen da suzbije opoziciju i smanji autonomiju Hong Konga.
Prošle godine je harmonikaš bio uhapšen jer je svirao ovu pesmu ispred britanskog konzulata u Hong Kongu povodom smrti kraljice Elizabete II.