Japan otpušta radioaktivnu vodu iz Fukušime u okean, Kina zabranjuje sve japanske morske proizvode
TOKYO, 24. avgust - Japan je počeo da ispušta tretiranu radioaktivnu vodu iz oštećene nuklearne elektrane Fukušima u Tihi okean u četvrtak. Ova kontroverzna odluka naišla je na oštru kritiku iz Kine, koja je odmah najavila potpunu zabranu svih vodenih proizvoda iz Japana.
Kineska carinska uprava izrazila je "veliku zabrinutost zbog rizika od radioaktivnog zagađenja... hrane i poljoprivrednih proizvoda iz Japana". Japanska vlada je odobrila ovaj plan pre dve godine, a prošlog meseca je dobio zeleno svetlo od Ujedinjenih nacija. Ova odluka je ključni korak u procesu dekomisije elektrane Fukušima Daiichi nakon što je uništena cunamijem 2011. godine.
Operater elektrane, Tokyo Electric Power (Tepco), saopštio je da je ispuštanje počelo u 13:03 po lokalnom vremenu i da nije identifikovao nikakve nepravilnosti. Međutim, Kina je ponovila svoje čvrsto protivljenje planu i izjavila da japanska vlada nije dokazala da će ispuštena voda biti bezbedna.
Japanska vlada je kritikovala Kinu zbog širenja "naučno neutemeljenih tvrdnji" i ističe da je ispuštanje vode bezbedno. Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) takođe je zaključila da bi uticaj na ljude i okolinu bio "zanemarljiv".
Premijer Japana, Fumio Kishida, zatražio je od Kine da odmah ukine zabranu uvoza vodenih proizvoda i traži diskusiju o uticaju ispuštanja vode na osnovu naučnih činjenica. Japan je 2022. godine izvezao proizvode vredne oko 600 miliona dolara u Kinu, što je čini najvećim tržištem za japanske izvoze.
Elektrana Fukušima Daiichi uništena je u martu 2011. godine nakon razornog zemljotresa magnitude 9,0 koji je izazvao snažne cunami talase, uzrokujući topljenje u tri reaktora. Prvo ispuštanje, ukupno 7.800 kubnih metara vode - ekvivalentno oko tri olimpijska bazena - trajaće oko 17 dana.